Василь Соколенко

Біографія

Василь Іванович Соколенко ( 1922 – 2018) – найстаріший з майстрів петриківського розпису.

Соколенко – талановитий майстер та митець, учень Тетяни Пати, член Національної спілки художників України, «Заслужений майстер народної творчості України». Закінчив Петриківську школу декоративного малювання. У повоєнні роки працював методистом обласного будинку народної творчості, організував у селі Іванівка художню студію, яка діяла на громадських засадах, упродовж майже двадцяти років був головним художником петриківської фабрики розпису «Дружба», з 1962 р. викладав у петриківській філії Дніпропетровської дитячої художньої школи. Відомий як майстер так званого «петриківського плакату». Коли вийшов на пенсію, створив на території власної садиби приватний музей декоративного розпису. Одружений з петриківською майстринею Ганною Соколенко, виростив п’ятьох дітей.

Родина Соколенків — одна з найвідоміших серед послідовників та продовжувачів петриківського розпису.

Заслужений майстер, учасник багатьох виставок в Україні та за кордоном, він стояв біля витоків фабрики петриківського розпису «Дружба». Також він є одним з найбільших новаторів у мистецтві розпису – це йому належить ідея перенесення петриківських квіток із паперу та стін на дерев’яну основу. Петриківка, виконана на дереві, стала довговічнішою і якіснішою. Крім того, Василя Соколенка знають як талановитого педагога.

Для рисунків В.І.Соколенка характерна не тільки динамічність та деякийнеспокій. Деталі його рослинних композицій контрасні за розмірами: віндуже охоче до великих квітів, що розміщені в центрі композиції,додає маленькі бутони, листя, тоненькі стеблинки і паростки,розміщені довкола. Твори Соколенка, зберігаючи традиційну петркиівськугаму, є контрасними і в співвіднесенні кольорів. Перші його твори такого роду були дуже подібні до книжкової чи  журнальної ілюстрації у рослинно-орнаментальному обрамленні. Спроби стилізувати сюжетний рисунок не приводили до бажаних результатів. Другий шлях рішення тематичної композиції був підказаний творчим досвідом київської групи петриківських майстринь, які зверталися тільки до чисто декоративних засобів вираження. Прагнення звільнитися від використання в графічному сюжетному творі живописного рішення теми можна побачитив  у пізніших роботах митця. В 1959 р. В.Соколенко створив чудовий твір “Зозуля в квітах”(42х30), де й зозуля й квіти однаково динамічні і виконані однаковимизасобами.

У часи перебудови власноруч збудував хату-музей, що отримала статус і назву «Народний музей Соколенків». Тут зібрано до 600 експонатів — це роботи самого майстра, а також дружини, учнів і онуків Туренко Світлани і Дмитра Соколенка. Музей Соколенків є вагомим внеском у розвиток незалежної України. Музей демонструє розквіт Петриківського розпису.

Твори

03 04 05 13 (2) best 01 DSCN5259 (2)_m DSCN5307_m DSCN5313