ЦІКАВО: З чого починається петриківка

Матеріали якими створюється петриківський розпис є дуже прості та абсолютно доступні кожному. Коли петриківка тільки розпочинала своє становлення, то  абсолютно всі інструменти робилися вручну. Сьогодні ця традиція збереглася тільки у відношенні до одного особливого інструменту, котрий ніяк не можливо купити в звичайному канцелярському магазині. Мова йде про “кошачку”, це саморобна щіточка, яка виготвлена з шерсті кота. Але не хвилюйтесь, для котів це зовсім безпечна процедура, і жертв немає. У котиків є особливе місце під лапками, де знаходиться надзвичайно мякенька шерсть. Саме цю шерсь і використовують у створенні особливих петриківських щіток.

Ось так вигядають власноруч зроблені щіточки. Вони є другим головним інструментом, без якого неможливий петриківський розпис. Перше без чого неможлива петриківка – руки майстра.

Petrykivka paint

Далі можна використовувати будь-які щіточки різних розмірів та фактур. Це може бути і поні, і білочка, і інші звірьки. Головне щоб ваша фантазія знайшла застосування цим інструментам.

petrykivka paint

Ще одна складова петриківського розпису це фарби. Зазвичай використовують гуашеві фарби основних кольорів – жовтий, червоний, зелений, синій. І вже на основі цих кольорів можна створити всі інші відтінки та кольори. На початку ж петриківські майтри використовували натуральні фарби – відвари та настоянки трав, овочі і фрукти яскравих кольорів розводили на основі жовтка, та використовували в розписі. Потім з’явилися акварельні фарби, котрі також побудовані на натуральній основі. А сьогодні можна використовувати будь-які фарби у відповідності до заданих цілей – це може бути і темперна фарба для дерева, і акрилова фарба для тканого полотна і скляної поверхні. Тобто сьогодні обмежень немає.

petrykivka colors

В якості основи для гуашевих фарб використовують звичайний клей ПВА. Ця основа важлива, бо вона надає стійкості та особливого лоску фарбам після висихання. Використовують клей та фарбу у співвідношення 50/50. Розмішують їх разом на палітрі до однорідної консистенції за домопомогою мастехіну.

petrykivka PVA

Ось як виглядає мастехін. Розмішувати фарбу потрібно ретельно, щоб консистенція була схожа на консистенцію домашньої сметани. Саме в такому випадку фарба є правильною та готовою до використання.

petrykivka instrument

Це основні інструменти без яких створити петриківку неможливо. Головне руки – майстра, потім кошачка та щіточки, фарба на клеєвній основі, мастехін та палітра – те без чого петриківка неможлива.

petrykivka instruments

Існує ще одна категорія інструментів котрими можна творити петриківку, але сьогодні вони використовуються все рідше. Це інструменти природнього походження – рогозинки, квачики та “печатки”. На прикладі розрізаної цибульки розкажу, що таке “печатка” – це повторюваний елемент створений за допомогою відтиска. В нашому випадку це розрізана цибулька, і якщо її вмокнути в фарбу і поставити відтиск на папері то у нас вийде традиційна петриківська квітка “цибулька”. Таких прикладів винахідливості петриківських майстрів можна знайти безліч, і це ідельний приклад виключно натурального походження розпису.

petrykivka luk

Шукати натхнення потрібно в самій природі, як це робили петриківські майстри. Але потрібно памятати, що петриківка це відчуття. Потрібно відчути душу квітки, щоб її відтворити, а не зафотографувати.

petrykivka flovers

Пам’ятайте, що природа – це ваша найбільша муза.

petrykivka green