Орина Улянівна Пилипенко (1893–1979)
Українська художниця і вишивальниця, майстриня петриківського розпису, одна з найвідоміших майстринь цього напрямку на початку 20 століття. Вперше її роботи експонувалися на республіканській виставці в 1935 році. З 1968 р. приймає участь у міжнародних виставках.
Зі старійшин петриківського розпису Ярина Улянівна Пилипенко найбільш традиційна. Творчість майстрині пов’язана з витоками петриківського мистецтва, її мальовки говорять мовою настінного розпису. Простота декоративного орнаменту вдало поєднані з монументальними формами основних квіток.
Пилипенко – відмінний творець композиції. Популярну схему «букета» вона удосконалює до авторського художнього образу. Якщо у творчості Т. Пати мистецтвознавці відзначають як ліричне оспівування природи, то Пилипенко – епічна у виражальних засобах.
Ярина Пилипенко – монументаліст, її образи тяжіють до статичності, які диктуються архітектурними формами, від яких майстриня не відходить і у мальовках та декоративних панно.
У 1936 році Пилипенко бере участь у Першій республіканській виставці українського народного мистецтва, що відбулась у Києві (потім у Москві та Ленінграді). За участь майстриня одержала диплом І ступеня.
Роботи