Андрій Пікуш

Біографія

Пікуш Андрій Андрійович – Народний художник України (2013). Лауреат премії імені Катерини Білокур (2009). Заслужений майстер народної творчості України (1981).
Народився 29 жовтня 1950 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл.
Основам художньої майстерності навчався у відомого майстра В. І. Соколенка у Петриківській дитячій художній школі ім. Т. Я. Пати. Закінчив Дніпропетровське державне художнє училище за спеціальністю «Образотворче мистецтво і педагогіка» (1969, вчителі В. М. Шпіганович, К. С. Беркута).

Займаючись творчістю з 1971 року, художник робить неоціненний внесок у розвиток петриківського мистецтва. За його плечима безліч всеукраїнських та закордонних виставок. Слід відзначити його організаторські здібності, адже він є незмінним керівником Центру народного мистецтва «Петриківка» з 1991 року.

Трудову діяльність у галузі петриківського розпису розпочав на фабриці художніх виробів «Дружба» у 1971 р. Від самого початку творчого шляху активно працює над відродженням виробництва художніх виробів з дерева.

З 1972 р. творчу працю поєднує з педагогічною діяльністю, виховуючи майбутню зміну, працює з творчою молоддю у рамках організованого ним постійно діючого творчого семінару.

Мистецтвознавці зазначають, що малюнок Андрія Пікуша відрізняє вишуканість, витонченість, чарівність, делікатність. Особливо майстра приваблювала розпис на деревині, бо він прихильник первісної школи петриківського декоративного розпису, де дерево було основним матеріалом для творчості. Його букети, ягода, птахи яскраво квітнули на дерев’яних поставцях, баклагах, штофах, мисках, тарелях, вазах, але зрілий Пікуш витіснив малюнок на посуді на другий план, бо домінувати має сам посуд.

У 1985 році Андрій Андрійович відкрив для петриківського розпису невідомі раніше техніки і матеріали, зокрема – кераміку і гутне кольорове скло, відродив стародавній звичай запорозьких козаків розписувати побутовий повсякденний посуд.

Виховав ряд талановитих майстрів, серед яких Заслужені майстри народної творчості України Н. М. Рибак, М. І. Пікуш, В. І. Карпець, В. І. Міленко, а також члени НСХУ Л. Ф. Скляр, М. І. Пата та ін.

У 1991 році Андрій Андрійович організував перше в Україні колективне підприємство Центр народного мистецтва «Петриківка», яке в складних для галузі економічних умовах, коли в осередку зупинилися підприємства народних промислів, зберіг та згуртував творчий актив Петриківки. У Центрі згуртувалося 40 провідних майстрів осередку, серед них 20 членів НСХУ, 6заслужених майстрів народної творчості України. Майстри колективу представляють петриківський розпис на регіональних, всеукраїнських та міжнародних виставках. В Центрі постійно діє свій виставковий зал, що активно відвідується шанувальниками народного мистецтва. Поряд з цим Центр проводить активну виставкову діяльність в Україні та за її межами.

Твори майстра входять до колекцій музеїв України та світу.

Твори

0_86e6e_f51dffe_XXXL 0bda-image021 001 (2) 07 (4) 11-1 45 47 h hhh