Тетяна Пата

uW-KJhu2Sog

Біографія

Тетяна Якимівна Пата (1884 – 1976) — не тільки справжній художник, який зумів створити свою неповторну в’язь петриківського орнаменту, а й засновник цілої школи декоративного розпису.

Народилася вона в сім’ї безземельного селянина-бідняка. З 14 років почала самостійно розписувати комини печей, сани, музичні інструменти, виготовляти на папері мальовки, панно, килими. «Розписувала скрині та сівалки, які робили на продаж односельчани. Разом з тим вона рано почала малювати яєчною темперою на папері». У 19 років вийшла заміж, але 1914 року її чоловік загинув на війні, залишивши вдову з чотирма малими дітьми. Важка доля спіткала майстриню: війни, голодомори, боротьба зі злиднями за виживання родини, яка лягла на її плечі. Але любов до малювання, визнання її таланту серед односельців, а також по всій Україні й за кордоном давали наснагу для подальшої творчості.

Серед інших майстринь старшого покоління манера малювання Тетяни Пати вирізнялась живописністю, тяжінням до новацій, поетичністю у створенні образів квіткових композицій.

Мисткиня багато творчо працювала, відкриваючи для себе та інших петриківців нові композиційні схеми, мотиви, технічні засоби. Так, наприклад, вона одна з перших перетворила «гранатове яблуко» в силуетну «цибульку», винайшла профільне зображення гвоздики («кучерявка»), акантове листя перетворила на папороть, виноградне гроно – на кетяг калини; ввела до рослинних композицій птахів. Була засновницею в малюванні пейзажних композицій. Саме вона, поєднуючи фарби, винайшла «перехідний мазок».

Тетяна Якимівна Пата прожила довге життя і до останніх років не випускала пензля з рук. Вона здобула звання: майстер народної творчості, Заслужений діяч народної творчості (1962 ), член Спілки художників (1950).

Твори

001 03 (4) Img_0052 Img_0083 z Тетяна Пата. Мальовки z Тетяна Пата. Мальовки1