Андрій Пікуш

IMGP1450

Біографія

Пікуш Андрій Андрійович — Народний художник України (2013). Лауреат премії імені Катерини Білокур (2009). Заслужений майстер народної творчості України (1981).

Член національної спілки художників України (з 1977).
Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2009).
Народився 29 жовтня 1950 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл.
Основам художньої майстерності навчався у відомого майстра В. І. Соколенка у Петриківській дитячій художній школі ім. Т. Я. Пати. Закінчив Дніпропетровське державне художнє училище за спеціальністю «Образотворче мистецтво і педагогіка» (1969, вчителі В. М. Шпіганович, К. С. Беркута).

Трудову діяльність у галузі петриківського розпису розпочав на фабриці художніх виробів «Дружба» у 1971 р. Від самого початку творчого шляху активно працює над відродженням виробництва художніх виробів з дерева.

Творчості майстра властиве глибоке розуміння народних художніх традицій, що органічно поєднане з широким новаторством; спрямованість на вирішення актуальних проблем розвитку петриківського розпису.

З 1972 р. творчу працю поєднує з педагогічною діяльністю, виховуючи майбутню зміну, працює з творчою молоддю у рамках організованого ним постійно діючого творчого семінару.
Виховав ряд талановитих майстрів, серед яких Заслужені майстри народної творчості України Н. М. Рибак, М. І. Пікуш, В. І. Карпець, В. І. Міленко, а також члени НСХУ Л. Ф. Скляр, М. І. Пата та ін.
У 1991 р. організував перше в Україні колективне підприємство «Центр народного мистецтва «Петриківка», яке в складних для галузі економічних умовах, коли в осередку зупинилися підприємства народних промислів, зберіг та згуртував творчий актив Петриківки. На протязі двадцяти років обирається головою правління та на громадських засадах виконує обов’язки художнього керівника. Колектив, що об’єднує близько 40 майстрів є провідним в регіоні та Україні підприємством народного художнього розпису.
У сучасних умовах А. А. Пікуш продовжує активну творчу працю, здійснюючи перехід на нові, перспективні для петриківського розпису, матеріали (художнє скло, кераміка, текстиль), приймає активну участь у виставках, створив ряд оригінальних розписів архітектурних об’єктів.

Учасник обласних та республіканських художніх виставок з 1972 р., всесоюзних та міжнародних – з 1976 року. Представляв Україну на Всесвітній виставці «Людина та світ» (1983), виставці петриківського розпису у Польщі (1986, мм. Варшава, Гданськ,Сопот); Канаді (ЕКСПО–83, м. Монреаль; 1993 – мм. Вінніпег, Саскатун); США (2000, мм. Чикаго, Філадельфія).
Твори майстра входять до колекцій музеїв України та світу.

Твори

0_86e6e_f51dffe_XXXL 0bda-image021 001 (2) 07 (4) 11-1 45 47 h hhh